Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2025   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » BORIS VOROŇÁK u primátora

BORIS VOROŇÁK u primátora

Síce michalovský rodák, ale už náš, Humenčan. Boris Voroňák prišiel do mesta pod Vihorlatom v revolučnom roku 1968. Dôvody boli pragmatické, pracovné. Ako vyštudovaný matematik-analytik, špecialista na výpočtovú techniku reagoval na ponuku pracovať v štátnom podniku Chemlon Humenné. Nachádzal sa tu v tom čase druhý najväčší počítač firmy IBM na Slovensku (pozn.: prvý vlastnila Slovenská komisia pre plánovanie a vedecko-technický rozvoj). Po študentských časoch sa z Bratislavy vrátil na rodný východ Slovenska.


„Teším sa, že aspoň čiastočne aj mojou zásluhou patrí mesto Humenné k ikonám Slovenska. Už dávno neplatí porekadlo „Keď chceš mať čižmy gumené, navštív mesto Humenné“. Dnes vnímam Humenné ako reprezentatívne sídlo s ekonomickým a kultúrnym potenciálom, ktoré patrí medzi klenoty Slovenska,“ povedal na úvod Boris Voroňák, keď ho na mestskom úrade privítal primátor mesta Miloš Meričko.


Vzťah k výpočtovej technike mu ostal, blízko však mal aj k písaniu. Celý kariérny život sa mu venoval, poeticky i odborne, historicky. Svojho času ho média nazvali „analytikom s dušou básnika“.


Profiloval sa aj ako textár. Len málokto vie, že je autorom textu známej piesne „Keď odchádza kapela“ od skupiny Prúdy. Na albume „Zvoňte, zvonky“ sa pieseň hneď stala hitom.


Čo tomu predchádzalo? V rámci vysokoškolského obdobia s ním v jednom krúžku študoval aj Viliam Vaškovič, manažér skupiny Prúdy. Gitaristom skupiny bol Peter Saller, tiež spolužiak. Tí ho zoznámili s ostatnými členmi skupiny Prúdy. Boris Voroňák v tých časoch písal viac-menej poéziu a raz sa ho Viliam Vaškovič opýtal:
„Boris, nemáš nejaký text? Mám,– povedal som mu. Tu máš knižku a vyber si. Tak si vybral a moje básne sa dostali k Prúdom,“ pousmial sa Boris Voroňák.


https://www.youtube.com/watch?…


Je autorom publikácií „Život a dielo Mons. Alexia Toronského“, „Tristo rokov humenského Chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky“, tiež sa spolupodieľal na vzniku pútavého románu „Posledný po meči“. Zmapoval genealógiu celého šľachtického rodu Drugethovcov z Humenného.


Winston Churchill raz povedal „Národ, ktorý zabudne na svoju minulosť, nemá nárok na budúcnosť.“ S týmto výrokom sa tiež stotožňuje humenský historik.
„Aj budúcnosť sa stane po čase históriou. Humenné je miestom, ktoré tvorilo históriu nielen tohto regiónu, ale aj celého vtedajšieho Uhorska. Kaštieľ, ktorý stále patrí medzi architektonické klenoty, je jasným dôkazom,“ mienil Boris Voroňák.


Primátor mesta prijal nedávneho jubilanta pri príležitosti okrúhlych narodenín. Osemdesiatiny oslávila, možno povedať, jedna z osobností mesta, v novembri minulého roka.


Dodatočne želáme najmä veľa zdravia a šťastia!


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Jubilant Boris Voroňák (80) u primátora Miloša Merička Jubilant Boris Voroňák (80) u primátora Miloša Merička
« predchádzajúci Jubilant Boris Voroňák (80) u primátora Miloša Merička Boris Voroňák Boris Voroňák, podpis do Pamätnej knihy mesta Humenné Boris Voroňák a Michal Stanko u primátora mesta Boris Voroňák, Miloš Meričko a Michal Stanko Návšteva u primátora mesta
aktualizácia: 27.01.2022 | počet zobrazení: 5438

Počet návštev od 18.09.2011: 4363862
Počet návštev dnes: 1109
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie