Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2025   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Celonárodné oslavy RUSÍNOV potvrdili krásu kultúry, jazyka, zvykov...

Celonárodné oslavy RUSÍNOV potvrdili krásu kultúry, jazyka, zvykov...

Druhá júnová nedeľa (9.6.) malá prívlastok rusínska. Celonárodné oslavy Dňa Rusínov na Slovensku sa v tomto roku konali po prvý raz v Humennom – v Meste kultúry 2024. Záštitu nad podujatím prevzal primátor mesta Miloš Meričko. Od skorého popoludnia až do večera sa oslavovalo tancom, spevom, muzikou a dobrou náladou.

V roku 2009 Svetový kongres Rusínov schválil 12. jún za Deň Rusínov na Slovensku. Tento dátum je spojený s viacerými dôležitými udalosťami. V roku 1848 bol v Prahe zavŕšený historicky prvý Slovanský zjazd všetkých Slovanov žijúcich v Rakúsko-Uhorskej monarchii, počas 1. ČSR sa organizovali masové oslavy Dni rusínskej kultúry v Prešove a v roku 1933 bol odhalený pamätník veľkému rusínskemu buditeľovi Alexandrovi Duchnovičovi.

„V našom meste žije veľa obyvateľov s rusínskymi koreňmi a ja patrím medzi nich. Rusínska kultúra je vzácna a nádherná. Som rád, že práve Humenné je dejiskom týchto slávností,“ povedal primátor mesta Miloš Meričko, ktorý sa v závere prítomným prihovoril aj v rusínčine.

„Hlavným cieľom osláv je prezentácia krásnej kultúry, jazyka, zvykov, obyčajov našich predkov. Rusíni nežijú len na severovýchode Slovenska, ale aj v Košiciach, Bratislave a v celom svete. Ďakujem, že ste prišli v takom hojnom počte,“ poznamenal predseda Rusínskej obrody na Slovensku Martin Karaš.

Takmer trojhodinový galaprogram v estrádnej sále mestského kultúrneho strediska bol rozdelený do troch blokov, v rámci ktorého sa predviedlo okolo 200 účastníkov – tanečníkov, spevákov, recitátorov, hudobníkov od Starej Ľubovne, Bardejova, Prešova, Svidníka, Medzilaboriec, Sniny a Humenného. Súčasťou bolo aj predstavenie regiónov na nádvorí kaštieľa a krojový sprievod mestom, tiež sväté liturgie v Pravoslávnom chráme sv. Cyrila a Metoda a v Gréckokatolíckom chráme Zosnutia presvätej Bohorodičky.

V programe účinkovali:
Stará Ľubovňa – ženská spevácka skupina Litmanivka z Litmanovej
Svidník – FS Makovica
Medzilaborce – FS Zaruba z Ňagova, FS Sosna zo Zbojného
Snina – FS Vinčik z Klenovej
Humenné – DFS Chemloňáčik, FS Chemlon, Trio Magurových, Trio Zornica a Michal Sijka
Sólisti celoslovenského festivalu Spevy môjho rodu – Liana a Stephanie Kováčové (Ortuťová), Tadeáš Roháľ (Humenné), Natália Kučová (Litmanová), Marianna Železná (Chmeľová)
Recitátori celoslovenskej súťaže Duchnovičov Prešov: Adam Jasik, Sebastián Fedorjak

Hlavným organizátorom bola Rusínska obroda na Slovensku v spolupráci s mestom Humenné, Vihorlatským múzeom a Gymnáziom sv. Jána Zlatoústeho.
Celonárodné oslavy pokračujú aj v ďalších dňoch v mestách Prešov, Medzilaborce a Bratislava.

Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Celonárodné oslavy Dňa Rusínov na Slovensku Celonárodné oslavy Dňa Rusínov na Slovensku
« predchádzajúci Celonárodné oslavy Dňa Rusínov na Slovensku Celonárodné oslavy Dňa Rusínov na Slovensku Celonárodné oslavy Dňa Rusínov na Slovensku Celonárodné oslavy Dňa Rusínov na Slovensku Celonárodné oslavy Dňa Rusínov na Slovensku Celonárodné oslavy Dňa Rusínov na Slovensku
aktualizácia: 10.06.2024 | počet zobrazení: 15135

Počet návštev od 18.09.2011: 4363708
Počet návštev dnes: 955
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie