Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2025   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Śéfredaktor HNTV o roku 2012

Śéfredaktor HNTV o roku 2012

kamera Mnohí Humenčania si pravidelne nájdu chvíľku na to, aby si pozreli správy z nášho mesta. Humenská televízia prináša do našich domácností prehľad a súhrn toho najdôležitejšieho, čo sa za uplynulý týždeň v našom meste udialo. Boli sme zvedaví, ako hodnotí činnosť Humenskej televízie jej šéfredaktor, Ľuboš Ondovčin.


Prah nového roku 2013 sme už dávno prekročili. Ako hodnotíte uplynulý rok ako šéfredaktor Humenskej televízie?
S odstupom času z pohľadu nášho mesta a HNTV ako mimoriadne zaujímavý a zároveň veľmi náročný. Vždy sme sa usilovali a pripravovali pre divákov HNTV čo najširšiu ponuku spravodajstva, pu­blicistiky z nášho mesta. Zmluvu o poskytnutí dotácie sme v plnom rozsahu splnili a nad jej rámec sme pripravili v rámci technických a personálnych možností 47 týždenných blokov hlavných a športových správ. V prepočte to predstavuje približne 956 hodín hlavných a 277 hodín športových správ.

Bol rok 2012 v televízii niečím prelomový?
V lete sa uskutočnil 2-kolový konkurz na nových moderátorov a redaktorov, z ktorých sa Divákom pravidelne prihovára Lucia Chauturová a Alena Hricová. Ďalšou novinkou je spolupráca s dvoma humenskými kozmetickými salónmi a s viacerými butikmi, ktoré moderátorky líčia a obliekajú. Zároveň sme sa vrátili k divácky obľúbeným a žiadaným súťažiam. Kolega Branislav Baľo sa postaral o výrobu nových hraných reklám, v súčasnosti pripravujeme aj nové jingle, vyrobili sme niekoľko nových komerčných spotov.

Spolupracujete s humenskými firmami, takže vlastne pomáhate podnikateľskému prostrediu v Humennom.
Obnovila sa spolupráca s reklamnými firmami z nášho mesta, s cieľom ponúknuť balík reklamy podľa konkrétnych požiadaviek.

Koľko ľudí tvorí tím HNTV?
Od marca 2012 je v čele spoločnosti PaedDr. Alexander Fecura ako konateľ spoločnosti. V minulom roku pracovali v HNTV dve redaktorky, jedna externá moderátorka, jeden externý športový redaktor – moderátor, dvaja kameramani, grafik, grafik na absolventskej praxi a od 1. septembra som nastúpil ako šéfredaktor. V dohľadnej dobe však už budeme bez externého „šporťáka“ a v HNTV máme od 1. februára iba jedného grafika. Preto chceme aj prostredníctvom OÚPSVaR v Humennom vytvárať priestor pre pracovné uplatnenie mladých ľudí, ktorí sa zaujímajú o prácu v HNTV. Už v minulosti sme prostredníctvom absolventskej praxe a stredoškolskej stáže ponúkli možnosť oboznámiť sa s prácou v HNTV.

Na kvalitu práce má veľký vplyv aj kolektív, v ktorom pracuje. Aký kolektív je v HNTV?
Ako kolektív si rozumieme, ale najmä sme sa už „zohrali“ a naučili sa fungovať nie ako jednotlivec, ale ako celok. Práca v televízii je hektická a často sme pod stresom. Spôsobuje to predovšetkým nakumulovanie viacerých výrob do rovnakého časového úseku, rôzne „papierovačky“, výpadky starej techniky a aj to, že do terénu môžeme poslať iba 2 výrobné štáby. Náš tím sa preto musel transformovať tak, že sme odborníci vo viacerých „fachoch“. Kameraman je napríklad zároveň aj strihačom, zvukárom, osvetľovačom, šoférom. Aj kolegyne redaktorky sa museli naučiť pracovať so štúdiovou a reportážnou kamerou, fotoaparátom a keď je to potrebné, zaskočia aj na úseku predaja reklamy a inzercie.

Takže ste každý všestranne zaučený a viete zaskočiť jeden za druhého?
Presne tak, aj keď vždy sa snažíme, aby si každý čo najlepšie urobil práve svoju prácu. Vieme si navzájom pomôcť a vyjsť v ústrety, ak je to potrebné.

Ako vnímajú ľudia vašu prácu? Aké ohlasy dostávate od divákov?
Ohlasy sú zatiaľ väčšinou pozitívne, Humenčania kvitujú, že mesto má už takmer 20 rokov svoju TV. Stretávame sa počas natáčania s rôznymi vekovými skupinami, ľudia nás upozorňujú na problémy a nedostatky, ale aj na pozitívne veci. Možno ešte dodať, že z doterajších ohlasov Humenčanov stále zaznieva požiadavka, aby sme vo vysielaní minimalizovali bulvár, extrémnosť, škandály, kriminalizáciu a ďalšie negatíva súčasnej spoločnosti, ktoré divákom často „servírujú“ komerčné televízie. HNTV sa od svojho vzniku až doteraz usilovala práve o to, aby spomínané a podobné trendy z celoštátnych, privátnych televízií neotravovali nášho diváka. Ak je kritika na mieste, úprimne za ňu poďakujeme a snažíme sa o zlepšenie a nápravu. Ale aj v našej práci platilo a platí: „Všetkým sa zavďačiť nedá“. Niektorí diváci majú predstavu, že nás tu pracujú desiatky a máme neobmedzený rozpočet.

Spolupracujete aj s humenskými školami?
Máme skvelú spoluprácu so zástupcami OÚPSVaR, pretože k problematike sociálnych veci a pomoci prichádza najviac požiadaviek. Samozrejme tradične dobrú spoluprácu máme s takmer všetkými predškolskými, mimoškolskými a záujmovými organizáciami v meste. Celoročne nás navštevujú triedy zo základných a stredných škôl, nielen z nášho mesta – ale napríklad aj z okresu Medzilaborce, Snina a Vranov n/Topľou.

Aké témy prinášate divákom najčastejšie?
Usilujeme sa prostredníctvom kamery a mikrofónu zachytiť podstatné, čo sa v meste deje a čo má dosah na väčší počet jeho obyvateľov. Reportáž, ktorá má pre niekoho podstatný význam, je pre iného úplne banálna a naopak. Je preto veľmi ťažké namixovať polhodinu vysielania tak, aby bola pre všetkých rovnako pútavá. Ak malá skupinka alebo jednotlivec pripravujú originálnu vec, ktorá by mohla, alebo mala osloviť väčšiu skupinu – dávame to do médiaplánu a zaradíme na spracovanie. Som presvedčený, že HNTV dávala a stále dáva dostatok priestoru kultúre a umeniu – bez ohľadu na to, či ide o profesionálne alebo amatérske žánre. Rovnako usilovne prinášame informácie o Humenčanoch, ktorí sa nejakým pozitívnym počinom zviditeľnili za bránami mesta.

Práca s ľuďmi je nielen zaujímavá, ale často plná úsmevných situácií. Máte aj Vy podobnú skúsenosť?
Osobne mám veselý zážitok z natáčania rozhovorov s veľvyslancami Ruskej federácie a štátu Izrael. Všetci traja sme medzi sebou komunikovali súčasne v štyroch slovanských jazykoch. Naša komunikácia bola zmesou slovenčiny, češtiny, poľštiny a ruštiny. My traja sme si rozumeli báječne, ale ostatní, ktorí stáli okolo nás mali na tvárach grimasy úžasu a možno až zdesenia. Na otázku, akým jazykom to vlastne rozprávame, sme zhodne skonštatovali, že je to „staroslovanština“.

Čo si ako televízia sľubujete od novej technológie šírenia signálu?
Očakávame, že Antik bude onedlho novým, technologicko-moderným a spoľahlivým šíriteľom nášho vysielania aj do tých častí mesta, kde doteraz Humenčania márne čakali a čakajú na pripojenie k TKR. Pozitívne reakcie Humenčanov, bývajúcich v rôznych častiach Slovenska, nenechali na seba dlho čakať. Prichádzajú nám SMS, maily alebo správy cez Facebook – typu: „je to super, my v Košiciach máme HNTV!“

Občania sú isto zvedaví, ako v televízii vyzerá „bežný“ štvrtkový deň, kedy vysielate správy.
V stručnosti povedané, štvrtok je náš najviac „záťažový“ deň. Aj keď reportáže sú už väčšinou dokončené, často náš médiaplán vo štvrtok vyzerá na nerozoznanie od toho, čo bolo naplánované v pondelok. Nie zriedka sa veci na poslednú chvíľu musia odložiť na neskôr, pretože respondent krátko pred natáčaním preložil, či zrušil termín nahrávania.

Ak už štáby majú svoje príspevky „postrihané“, nasleduje krátka redakčná porada s moderátorkou. Počas tejto porady sa určí poradie príspevkov, scenár sa doplní o čítané správy, rubriku kultúra a pozvánky, šéfredaktor si spolu s moderátorkou prejdú nielen úvod a záver, ale skontrolujú aj úpravy v zahláseniach. Potom si moderátorka (prípadne s pomocou kolegyne) pripraví veci na žrebovanie. Moderátorka následne uteká do salónu na líčenie. Po návrate, ak sa počas jej neprítomnosti nič nezmenilo, ani neudialo – šéfredaktor definitívne uzavrie scenár a text sa presunie do „čítačky“. Moderátorka sa prezlečie, prechádza do štúdia, zapnú sa svetlá, monitory, kamera. Nastaví sa „čítačka“, pripne mikrofón – a začíname.

Ak všetko ide bez problémov, po 15–20 minútach spolu s kameramanom zavolajú „hotovo!“ Podobne je to aj pri športe. Potom sa kameraman stane strihačom a dostane bodový scenár. V ňom je presne určené, čo nasleduje v akom poradí. Ak je hotová už aj táto operácia, nasleduje kompletizácia vysielania a ďalšie technologické a technické postupy tak, aby si mohli Humenčania vždy vo štvrtok s úderom 18,00 mohli pozrieť mozaiku udalostí a správ z toho, čím naše mesto žilo za uplynulých 7 dní. Na prvý pohľad to možno vyzerá celkom jednoducho – ale len zaintegrovaní vedia, ako je tento deň stresujúci.

Takže prácu moderátora a redaktora nemôžeme časovo ohraničiť.
Nie, moderátor si nemôže povedať, dnes pracujem od 7.00 do 16. hodiny. Takto to v našej práci nefunguje. Ak majú občania dostať naozaj vyvážené a pestré spravodajstvo, musíme byť pracovne k dispozícii naozaj celý týždeň. Dovolím si povedať za všetkých súčasných, aj bývalých pracovníkov a spolupracovníkov HNTV, že bez ich osobného nasadenia, často na úkor vlastného zdravia a rodiny, bez ich nadšenia, záujmu, lásky k tejto práci, odriekania, pocitu zodpovednosti a chuti dosiahnuť čo najlepší výsledok – by HNTV nikdy nebola dosiahla to, čo sa jej za takmer 20 rokov podarilo. Chcem poďakovať aj zástupcom humenského mestského zastupiteľstva za uplynulých 20 rokov za to, že schválili vznik a fungovanie HNTV do dnešných dní.

Čo by ste chceli odkázať divákom HNTV?
HNTV bola, je a dúfajme, že aj zostane elektronickou kronikou mesta Humenné a obrazovým svedectvom úspechov, problémov a každodenného života jeho občanov. A to najpodstatnejšie na záver, bez podpory a záujmu našich divákov – by sme svoju prácu robili zbytočne.

« späť

aktualizácia: 13.02.2013 | počet zobrazení: 36164

Počet návštev od 18.09.2011: 4360822
Počet návštev dnes: 1564
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie