Kalendár
  «   Marec   »  
  «   2025   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » TRIEDIME KUCHYNSKÝ OLEJ: Každá kvapka sa počíta

TRIEDIME KUCHYNSKÝ OLEJ: Každá kvapka sa počíta

Ďalšou komoditou, ktorá sa dá triediť okrem plastov, papiera, skla, biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu sú aj kuchynské jedlé oleje a tuky (JOT). Prakticky všetky potravinárske oleje a tuky používané v domácnosti možno recyklovať a môžu tak človeku znovu poslúžiť. Ide napríklad o maslo, olej z rybičiek, nakladaných potravín, zo šalátov, smaženia, langošov, marinády z grilovania, olív či sušených paradajok.

Triedením oleja sa predchádza nielen havárii odpadového potrubia v domácnostiach, ale aj v celej obci či meste.

Viete, ako správne triediť?

Na triedenie sa hodí akákoľvek PET fľaša so skrutkovacím viečkom – od klasickej minerálky, sladených nápojov, džúsov, mlieka, použitého oleja, ale aj od pracích či umývacích prostriedkov. Jednoduchšie sa olej prelieva do fliaš so širokým hrdlom – ľadové čaje, džúsy alebo mlieko.

Priamo do PETky odporúčame zlievať skôr domácnostiam s nižšou produkciou oleja, ktorý pochádza hlavne zo studenej kuchyne (šaláty, nakladané dobroty a pod.). Naopak sklenený zavárací pohár znesie vyššie teploty oleja a lepšie sa do neho prelieva z panvice či pekáča.

Pri samotnom prelievaní je vhodné použiť lievik, obzvlášť ak má fľaša užšie hrdlo alebo ak máte väčšie množstvo oleja. Vždy ho vlievajte pomaly a opatrne, aby vám nepretiekol cez okraj. Do PET fľaše nikdy neprelievajte horúci olej, môže totiž dôjsť k jej roztaveniu a popáleniu. Olej vždy nechajte pred prelievaním vychladnúť.

Tip: Väčšie objemy, napr. z fritovacieho hrnca, vlievajte radšej pomalým, ale sústavným prúdom. Pri nakláňaní hrnca a opätovnom vrátení vám olej potečie z vonkajšej strany a bude kvapkať všade okolo.

Pevné tuky ako maslo, masť, stužené tuky alebo výpek môžete odobrať pomocou stierky či varešky alebo ich nechajte na pár desiatok sekúnd rozpustiť v mikrovlnnej rúre či ľahko rozohriať na panvici, v pekáči, hrnci. Bežne im stačí teplota už okolo 40°C, takže sa nemusíte báť popálenia, prasknutia či zrútenia fľaše.

Akonáhle máte PET fľašu plnú, dobre ju uzavrite a odneste do najbližšieho olejového kontajnera. Vhoďte ju celú a dobre zaskrutkovanú, olej nikdy neprelievajte alebo nevhadzujte v sklenenej nádobe.

Čo sa deje s olejom ďalej?

Vytriedený olej sa zváža do továrne, kde sa najprv precedí a pošle na čistiacu linku. Ďalej sa čistí v troch fázach, aby sa z neho odstránili všetky nečistoty a zvyšková voda. Vyčistený odpadový olej sa znova stáva hodnotnou surovinou pre výrobu druhej generácie biopalív do lietadiel a automobilov. Použité PET fľaše sa taktiež recyklujú.

Kde nájdem kontajner najbližšie k svojmu bydlisku? Po kliknutí na odkaz https://www.triedimolej.sk/mapa/ je potrebné do vyhľadávača vľavo zadať ulicu a mesto.

Zdroj informácií: www.triedimolej.sk

https://www.triedimolej.sk/…-triedit.mp4

Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Triedenie kuchynského oleja Triedenie kuchynského oleja
« predchádzajúci Triedenie kuchynského oleja Nie je fľaša ako fľaša Ako správne triediť použitý kuchynský olej? Olej pred preliatím treba nechať vychladnúť Ako použitý olej doma skladovať? Ako čo najjednoduchšie použitý olej zbierať?
aktualizácia: 30.05.2023 | počet zobrazení: 3090

Počet návštev od 18.09.2011: 5126827
Počet návštev dnes: 5068
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie