Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2025   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Vianoce na dobových pohľadniciach

Vianoce na dobových pohľadniciach

Šťastné a veselé
Súbor čiernobielych a farebných pohľadníc je výberom z vyše poltisícky vianočných dobových pohľadníc z archívu Vihorlatského múzea v Humennom. Vystavené exponáty prezentujú ukážku jedného z najmasovejších a najpopulárnejších komunikačných spôsobov. Zároveň je výstava prehliadkou očarujúcich umeleckých podobenstiev vianočného obdobia, ako aj dokladom premien umeleckého vkusu a verejných nálad spoločnosti.


Vystavované pohľadnice s tematikou Vianoc a novoročných blahoprianí pochádzajú prevažne z obdobia minulého storočia. Prezentované sú vo forme maľovaných obrázkov, fotografických inštalácií a reprodukcií známych výtvarných diel. Vo svojich motívoch čerpajú z biblického prostredia, prírodných zimných zátiší a vianočných motívov. Medzi vianočnými symbolmi prevládajú vianočné stromčeky a dekorácie, detské hračky a knihy ako darčeky, idylické vianočné štylizácie ľudských príbytkov a usadlostí a prírodné zimné zátišia. Sviatočnú a slávnostnú atmosféru vianočných sviatkov a novoročných želaní na pohľadniciach od dávna umocňovali tradičné archaické symboly tohto obdobia − kresťanské symboly rybičiek, krížikov, horiacich sviec, betlehemov, vinšovníkov a zvončekov, zelené vetvičky, červené jablká, orechy, mak a obilie ako symboly hojnosti, vianočné dekorácie, vianočné pečivo, podkovičky a zelené štvorlístky pre šťastie.


Rovnako ako mnohé ďalšie motívy a symboly, v historickom prúde času pretrvávajúce alebo meniace sa, zaujmú exponáty aj technickým spracovaním formou ofsetovej techniky a neskôr digitálnej tlače. Vystavené pohľadnice sú zároveň pripomenutím neopakovateľnej formy veľmi osobného kontaktu s niekým, koho dokážeme vďaka rukopisu na druhej strane pohľadnice osloviť oveľa viac, než mobilnou správou alebo mailovou poštou. Kedysi nechýbali v kredenci každej domácnosti, s nostalgiou ďalekých krajín, vrúcnych želaní, smútku za blízkymi i radosti z toho, že v rukopise pridaná hodnota je zosobnením samotného pisateľa, a to každý deň. Výstava je verejnosti vo výstavných priestoroch Vihorlatského múzea v Humennom prístupná od 10. decembra 2019 do 10. januára 2020.


Text: Mgr. Jana Fedičová, Vihorlatské múzeum v Humennom

« späť

aktualizácia: 02.12.2019 | počet zobrazení: 2662

Počet návštev od 18.09.2011: 5342650
Počet návštev dnes: 2454
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie