« späť
Samospráva mesta » Partnerské mestá

Partnerské mestá

PARTNERSKÉ MESTÁ

Mesto Humenné spolu s okolitými obcami vytvára sídelné ťažisko regiónu Horný Zemplín s väzbami na okolité štáty Poľsko, Ukrajina, Maďarsko a rozvinutým priemyslom, stavebníctvom, energetikou, vodným hospodárstvom, telekomunikáciami, dopravou a ľudským potenciálom.
V Humennom majú svoje sídla všetky dôležité inštitúcie správy štátu, inštitúcie v oblasti kultúry, školstva, zdravotníctva a cestovného ruchu.

 Partnerské mestá 2019
Třebíč

(Česká republika) – www.trebic.cz

TřebíčZmluva o priateľstve a vzájomnej spolupráci medzi mestom Humenné – Slovenská republika a mestom Třebíč – Česká republika, uzavretá dňa 10.10.1995.

 • podpora rozvoja kultúrno-historických vzťahov vzájomnou výmenou činovníkov v kultúre i ľudovom umení na profesionálnej a ochotníckej úrovni
 • vytvorenie podmienok pre účasť športovcov na podujatiach poriadaných na území mesta
 • šírenie informácií vo sfére duchovného a spoločenského života s cieľom udržiavať a rozvíjať tradície Cyrila a Metoda
 • napomáhať rozvoju spolupráce v oblasti hospodárskej a obchodnej sprostredkovaním informácií i osobných kontaktovSanok

(Poľsko) – www.sanok.pl

SanokPartnerská dohoda medzi mestami Humenné – Slovenská republika a Sanok – Poľská republika uzavretá dňa 27.10.1997.

 • posilniť a udržať väzby z predošlého obdobia
 • vybudovať trvalé vzťahy medzi obyvateľmi
 • podporovať výmenu vo všetkých oblastiach a spoločným úsilím rozvíjať skutočné pocity príslušnosti k európskej jednoteJaroslaw

(Poľsko) – www.jaroslaw.pl

JaroslawMesto Jaroslaw nachádza sa nad malebným vysokým brehom rieky Sanu a rozkladá sa na konci Sandomerskej kotliny a Przemysko- dynowského pohoria, 50 km od hlavného mesta vojvodstva Rzeszowa a 37 km od hraničného prechodu s Ukrajinou v Korczovej.

Začiatky mesta siahajú do 12. storočia. Prvá písomná zmienka o meste je z roku 1152.

Miestna ekonomika pozostáva najmä z potravinárskeho priemyslu, mäsového, cukrovinkárskeho a ľahkého obalového skla. Aktívne fungujú dopravné podniky, obchod a stavebníctvo.

Mesto Jaroslaw je jedným zo stredísk školstva na Podkarpatí, má modernú technickú a komunálnu infraštruktúru, výborné turistické podmienky, ktoré podporujú rozvoj aktívnych foriem odpočinku.

Zmluva o partnerskej spolupráci medzi mestom Humenné a mestom Jaroslaw bola schválená v mestskom zastupiteľstve v apríli 2005. Zmluvnými stranami bola podpísaná v septembri 2005.

Zmluva zahŕňa spoluprácu a vývoj partnerských vzťahov v oblasti investičných aktivít, výstavby, kultúry, školstva, infraštruktúry, turistiky a športu.
Przemyśl

(Poľsko) – www.przemysl.pl

Przemysl erbZmluva zameraná na rozvoj kultúry, športu, cestovného ruchu a spolupráce v rámci podávania spoločných projektov bola podpísaná 1. októbra 2010.
Przemyśl je mesto ležiace na severo-východe Poľska s počtom obyvateľov takmer 67 000.
Od roku 1999 patrí do oblasti Podkarpatské vojvodstvo.
Historické pramene spomínajú existenciu tohto druhého najväčšieho mesta v severnom Poľsku, hneď po Krakove, už v 8. storočí.
Perečín

(Ukrajina)

PerečínDohoda o spolupráci medzi mestom Perečín – Zakarpatská oblasť Ukrajina a mestom Humenné – Prešovský kraj, Slovensko uzavretá dňa 9.5.1999.

 • napomáhať vzniku rozvoja a rôznorodosti všestranných výrobno-ekonomických, komerčných, kultúrno-osvetových a športovo-kultúrnych vzťahov
 • propagácia ukrajinskej a slovenskej histórie, kultúry, organizovanie úzkych vzťahov s národnostne kultúrnym spolkom Rusínov – UkrajincovMukačevo

(Ukrajina) – mukachevo-rada.gov.ua

Mukačevo-erb- Partnerská dohoda medzi mestom Humenné a ukrajinským mestom Mukačevo bola podpísaná v rovnakom čase ako zmluva s poľským mestom Przemyśl.

 • Partnerstvo vzniklo za účelom vzájomnej spolupráce v oblasti kultúry, športu, cestovného ruchu a podávania spoločných projektov.
 • Ukrajinské mesto Mukačevo sa nachádza v Zakarpatskej oblasti a od 13. storočia patrilo do mukačevského panstva.
 • V roku 1848 získalo titul magistrátneho mesta. Počas obdobia medzi prvou a druhou svetovou vojnou bolo dokonca súčasťou Československa.
 • V súčasnosti má vyše 90 000 obyvateľov.Mátészalka

(Maďarsko) – www.mateszalka.hu

MátészalkaMesto Mátészalka má 20 000 a so spádovou oblasťou 85 000 obyvateľov. Je jedným z významných centier hospodárskeho a kultúrneho života Szatmárskej župy. Dôležitý železničný uzol vedúci mestom, blízkosť letísk v Debreceni a Nyíregyháze a čoskoro dostavaná dialnica v blízkosti mesta, výrazne pomáhajú so zapojením sa do aktivít nielen v Maďarsku, ale aj v rámci Európskej únie. Mesto má v celej župe najlepšie vybudovanú infraštruktúru s možnosťou ďalšieho rozširovania.

Mátészalka má pre svojou výhodnú geografickú polohu (rumunská hranica je vzdialená len 30 km a Ukrajina 50 km ) predpoklady pre rozvoj zahraničného cestovného ruchu.

Význam spolupráce a partnerstva boli prejednané v orgánoch mesta Mátészalka a zmluva o partnerskej spolupráci s mestom Humenné bola uzatvorená dňa 25. 10. 2005.
Darney

(Francúzsko) – www.darney.fr

DarneyZmluva o partnerskej spolupráci medzi mestami Humenné a Darney bola uzavretá v roku 2013. Francúzka verzia zmluvy o partnerskej spolupráci bola podpísaná 29. júna 2013 v Darney a slovenská verzia zmluvy o partnerskej spolupráci bola podpísaná 6. septembra 2013 v Humennom. Zmluva zahŕňa spoluprácu v oblasti ekonomických, investičných aktivít, vo sfére kultúry, školstva, sociálnej infraštruktúry, športu, ochrany zdravia, ekológie či cestovného ruchu.

Darney je mesto nachádzajúce sa v regióne Lotrinsko na východe Francúzka. Mesto Darney má bohatú históriu spätú s pôsobením československých légií počas prvej svetovej vojny vo Francúzku. V tomto meste 30. júna v roku 1918 potvrdilo spojenecké Francúzsko ako prvé právo Čechoslovákom na samostatnosť a vlastný štát. Ako spomienka na tieto chvíle bol odhalený francúzsko-československý pamätník, pri ktorom sa každoročne koná ceremoniál kladenia vencov za prítomnosti zástupcov českého, slovenského a francúzskeho štátu. V Darney sa taktiež nachádza Múzeum Československa.
Šibenik

(Chorvátsko) – www.sibenik.hr

sibenikZmluva o partnerskej spolupráci medzi mestom Humenné a mestom Šibenik bola uzavretá 19. júna 2015 v Pevnosti sv. Michala v Šibeniku. Zmluva o spolupráci je zameraná na vytvorenie partnerstva pre hospodársku, humanitárnu, kultúrno-spoločenskú a športovú spoluprácu.

Šibenik je historické mesto v Chorvátsku, ktoré sa nachádza v strednej Dalmácii a leží pri ústi rieky Krka do Jadranského mora. Prvá písomná zmienka o Šibeniku pochádza z roku 1066 z charty chorvátskeho kráľa Petara Krešimira IV., preto sa Šibenik nazýva aj Krešimirovo mesto. Je to najstaršie slovanské a chorvátske mesto na pobreží Jadranského mora. Na rozdiel od iných miest, ktoré založili Gréci alebo Rimania, bol Šibenik založený Chorvátmi, a preto má osobitný význam v histórii Chorvátska. Má približne 45 000 obyvateľov a je politickým, vzdelávacím, prepravným, priemyselným a turistickým centrom kraja Šibenik-Knin.
Vidnoje

(Rusko) – www.vidnoe-adm.ru

VidnojeZmluva o partnerskej spolupráci medzi mestom Humenné a mestom Vidnoje bola uzavretá 12. novembra 2016. Túto Zmluvu o spolupráci uzatvorili so zámerom vytvoriť partnerstvo pre hospodársku, humanitárnu, kultúrno-spoločenskú, športovú a projektovú spoluprácu.

Mesto Vidnoje je správne centrum Leninského okresu v Moskovskej oblasti s počtom obyvateľov 62 355. Nachádza sa na Teplostanskej vysočine (pohorí), na rieke Bytca, 4 km južne od Moskvy. Prvá písomná zmienka o osídlení územia pochádza z roku 1651. Medzi hlavné kultúrne pamiatky patrí existujúci mužský kláštor, gregoriánsky Chrám Sv. Juraja a usadlosť Timokhova-Salazkin z roku 1812.

Od 13. januára 1965 Vidnoje získalo štatút mesta. V meste Vidnoje sa nachádza Moskovský regionálny sociálno-ekonomický inštitút, centrum vzdelávania „Ruská škola, je tu 9 škôl, ďalšie sú 2 vo výstavbe. Známy a obľúbený medzi občanmi je športový areál Vidnoje, zimný štadión „Ice Palace Arctic“, futbalový štadión „Metallurg“, kúpaliská a bazény, ktoré využíva niekoľko športových klubov. Najpopulárnejší je ženský basketbalový klub „Sparta & K“ (majster Ruska 2007 a 2008, majster Euroligy 2007–2010, víťaz európskeho pohára 2006 a európskeho Superpohára 2009, 2010) a hokejový tím „Metallurg“ – bronzový medailista z Moskvy Hockey League Division v rokoch 2012–2014. Mesto má taktiež futbalový klub „Vidnoje“.

« späť

aktualizácia: 22.08.2022 | počet zobrazení: 137659

Počet návštev od 18.09.2011: 6792836
Počet návštev dnes: 8867
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie